لوردوز چیست؟

ستون فقرات همه در گردن، قسمت بالایی پشت و پایین کمر شما کمی خمیده می شود. این انحناها که شکل S ستون فقرات شما را ایجاد می کنند، لوردوتیک (گردن و کمر) و کیفوتیک (بالای کمر) نامیده می شوند. آنها به بدن شما کمک می کنند:

  • جذب شوک
  • تحمل وزن سر
  • سر خود را روی لگن خود قرار دهید
  • ساختار آن را تثبیت و حفظ کند
  • حرکت کنید و خم شوید

لوردوز به منحنی لوردوز طبیعی شما اشاره دارد که طبیعی است. اما اگر انحنای شما بیش از حد به سمت داخل خم شود، انحراف وجود دارد. لوردوز می تواند کمر و گردن شما را تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند منجر به فشار بیش از حد بر ستون فقرات شود و باعث درد و ناراحتی شود. اگر شدید باشد و درمان نشود، می‌تواند بر توانایی حرکت شما تأثیر بگذارد.

دلایل لوردوز کمری

لوردوز تمایل دارد که باسن را برجسته تر نشان دهد. کودکان مبتلا به هایپرلوردوز زمانی که به صورت رو به بالا روی یک سطح سخت دراز می کشند فضای زیادی در زیر کمر خواهند داشت.

برخی از کودکان لوردوز مشخص دارند، اما اغلب با رشد کودک خود را برطرف می کند. به این حالت لوردوز جوانی خوش خیم می گویند.

اسپوندیلولیستزیس ممکن است باعث لوردوز شود. در این حالت، یک استخوان (مهره) در ستون فقرات از موقعیت مناسب بر روی استخوان زیر آن می لغزد. شما ممکن است با این متولد شوید. می تواند پس از فعالیت های ورزشی خاص مانند ژیمناستیک ایجاد شود. ممکن است همراه با آرتریت در ستون فقرات ایجاد شود.

آکندروپلازی: آکندروپلازی یکی از شایع ترین انواع کوتولگی است. 

پوکی استخوان: پوکی استخوان یک بیماری استخوانی است که باعث از بین رفتن تراکم استخوان می شود و خطر شکستگی را افزایش می دهد. با علل، علائم و درمان آن آشنا شوید.

استئوسارکوم: استئوسارکوم یک سرطان استخوان است که به طور معمول در استخوان ساق پا نزدیک زانو، استخوان ران نزدیک زانو یا استخوان بالای بازو نزدیک شانه ایجاد می شود. 

چاقی: چاقی یک بیماری همه گیر در کودکان است که افراد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های جدی مانند دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و سرطان قرار می دهد. در اینجا با چاقی آشنا شوید.

روشهای درمان

در بیشتر مواقع، اگر کمر انعطاف پذیر باشد، نیاز به درمان خاصی وجود ندارد چون این ناهنجاری معمولا پیشرفت نمی کند.

اگر متوجه شدید که کودک شما حالت بدنی اغراق آمیز یا انحنای پشت دارد، با جراح ستون فقرات کودکان مشورت کنید. 

جراح ستون فقرات ابتدا یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. برای بررسی ستون فقرات، کودک شما ممکن است مجبور شود به جلو، به پهلو خم شود و روی میز دراز بکشد. اگر منحنی لوردوز کمری انعطاف‌پذیر باشد (زمانی که کودک به جلو خم می‌شود، منحنی معکوس می‌شود)، معمولاً جای نگرانی نیست. اگر منحنی حرکت نکند، ارزیابی پزشکی و درمان مورد نیاز است.

آزمایش‌های دیگری ممکن است مورد نیاز باشد، به‌ویژه اگر منحنی «ثابت» به نظر می‌رسد (خم نشدنی). اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • اشعه ایکس ستون فقرات لومبوساکرال
  • سایر آزمایش‌ها برای رد اختلالاتی که می‌توانند باعث این بیماری شوند
  • ام آر آی ستون فقرات
  • تست های آزمایشگاهی

 

کلمات مرتبط :

بهترین جراح ستون فقرات – بهترین جراح کمر در تهران – بهترین جراح اسکولیوز کودکان