روشهای جراحی مشکلات ستون فقرات

  • ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی برای مهره‌های شکسته، درمان‌های کم تهاجمی برای ترمیم شکستگی‌های فشاری مهره‌ها ناشی از پوکی استخوان هستند. ورتبروپلاستی از تصویربرداری سه بعدی برای کمک به هدایت یک سوزن ظریف از طریق پوست به بدن مهره ها، بزرگترین قسمت مهره ها، استفاده می کند. سپس یک سیمان استخوانی چسب مانند به فضای بدن مهره‌ها تزریق می‌شود که به سرعت سخت می‌شود تا استخوان را تثبیت و تقویت کند و باعث تسکین درد شود. در کیفوپلاستی، قبل از تزریق سیمان استخوان، یک بالون مخصوص وارد شده و به آرامی باد می‌شود تا ارتفاع ستون مهره‌ها بازگردد و تغییر شکل ستون فقرات کاهش یابد.
  • لامینکتومی ستون فقرات (همچنین به عنوان رفع فشار ستون فقرات شناخته می شود) زمانی انجام می شود که باریک شدن کانال نخاعی باعث درد، بی حسی یا ضعف شود. در طی این عمل، لامینا یا دیواره های استخوانی مهره ها همراه با هر گونه خار استخوانی برای کاهش فشار روی اعصاب برداشته می شود.
  • دیسککتومی و میکرودیسککتومی شامل برداشتن فتق دیسک از طریق یک برش در پشت است (میکرودیسکتومی از یک برش بسیار کوچکتر در پشت استفاده می کند و امکان بهبودی سریع تری را فراهم می کند). لامینکتومی و دیسککتومی اغلب با هم انجام می‌شوند و این ترکیب یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای برداشتن فشار روی ریشه عصبی از فتق دیسک یا خار استخوانی است.
  • فورامینوتومی عملی است که سوراخ استخوانی (فورامن) را که در آن ریشه عصبی از کانال نخاعی خارج می شود، “پاکسازی” یا بزرگ می کند. برآمدگی دیسک ها یا مفاصلی که با افزایش سن ضخیم می شوند می توانند فضای خروج عصب نخاعی را باریک کرده و به عصب فشار بیاورند. قطعات کوچک استخوان روی عصب از طریق یک شکاف کوچک برداشته می‌شود و به جراح اجازه می‌دهد تا انسداد را از بین ببرد و فشار روی عصب را کاهش دهد.

سایر روشهای جراحی مشکلات ستون فقرات

  • نوکلئوپلاستی که به آن کاهش فشار دیسک پلاسما (PDD) نیز می‌گویند، نوعی جراحی لیزری است که از انرژی فرکانس رادیویی برای درمان افراد مبتلا به کمردرد مرتبط با فتق خفیف دیسک استفاده می‌کند. تحت هدایت اشعه ایکس، یک سوزن به دیسک وارد می شود. سپس یک دستگاه لیزر پلاسما به سوزن وارد می شود و نوک آن تا دمای ۴۰ تا ۷۰ درجه سانتیگراد گرم می شود و میدانی ایجاد می کند که بافت دیسک را تبخیر می کند و اندازه آن را کاهش می دهد و فشار روی اعصاب را کاهش می دهد.
  • فیوژن ستون فقرات برای تقویت ستون فقرات و جلوگیری از حرکات دردناک در افراد مبتلا به بیماری دژنراتیو دیسک یا اسپوندیلولیستزیس (به دنبال لامینکتومی) استفاده می شود. دیسک ستون فقرات بین دو یا چند مهره برداشته می‌شود و مهره‌های مجاور توسط پیوندهای استخوانی و/یا ابزارهای فلزی که با پیچ‌ها محکم شده‌اند، به هم متصل می‌شوند. همجوشی ستون فقرات ممکن است منجر به از دست دادن انعطاف پذیری در ستون فقرات شود و به یک دوره نقاهت طولانی نیاز دارد تا پیوندهای استخوان رشد کنند و مهره ها را به هم جوش دهند. همجوشی ستون فقرات با تسریع انحطاط دیسک در سطوح مجاور ستون فقرات همراه است.
  • جایگزینی دیسک مصنوعی جایگزینی برای همجوشی ستون فقرات برای درمان دیسک های به شدت آسیب دیده است. این روش شامل برداشتن دیسک و جایگزینی آن با یک دیسک مصنوعی است که به بازیابی ارتفاع و حرکت بین مهره‌ها کمک می‌کند.

کلمات مرتبط :

روشهای جراحی مشکلات ستون فقرات – درمان دیسک کمر – بهترین جراح کیفوز – بهترین جراح اسکولیوز – بهترین جراح ستون فقرات در تهران