جراحی سیاتیک معمولاً زمانی در نظر گرفته می‌شود که درد و یا ضعف ساق پا پایدار یا پیشرونده باشد، حتی پس از آزمایش چندین روش از درمان‌های غیرجراحی سیاتیک. در موارد معدودی، ممکن است جراحی به عنوان اولین گزینه در نظر گرفته شود.

جراحی با هدف از بین بردن علت سیاتیک و کنترل علائم ساق پا مانند درد و ضعف انجام می شود. با این حال، کمردرد همراه با سیاتیک ممکن است پس از جراحی بهبود نیابد.

تحقیقات نشان می‌دهد که جراحی سیاتیک در مقایسه با درمان‌های غیرجراحی ممکن است باعث کاهش بهتر درد و بهبود نتیجه عملکردی تا ۱ سال شود. با این حال، در دراز مدت (۴ تا ۱۰ سال)، نتایج برای هر دو رویکرد معمولا مشابه است

تصمیم به جراحی برای درد سیاتیک معمولاً انتخاب بیمار است مگر اینکه یک اورژانس پزشکی مانند سندرم دم اسبی وجود داشته باشد. تصمیم بیمار برای انجام جراحی در درجه اول بر اساس میزان درد و اختلال عملکرد، مدت زمانی که درد ادامه دارد، سلامت کلی بیمار و همچنین ترجیحات شخصی بیمار است.

دلایل جراحی سیاتیک

چند نمونه که جراحی به عنوان اولین گزینه در نظر گرفته می شود عبارتند از:

  • سندرم دم اسب – یک اورژانس پزشکی که در آن ریشه های عصبی دم اسبی فشرده شده و عملکرد حرکتی و حسی در قسمت تحتانی بدن از بین می رود.
  • تومورها، جمع آوری مایعات (کیست یا آبسه)، یا شکستگی های شدید در ستون فقرات کمری
  • سیاتیک دو طرفه – سیاتیکی که هر دو پا را تحت تأثیر قرار می دهد، ممکن است ناشی از فتق دیسک چند سطحی، فتق شدید تک سطحی یا تنگی ستون فقرات مرکزی باشد.
  • عفونت در ناحیه لگن که به دارو پاسخ نمی دهد.
  • علاوه بر این، زمانی که درد و یا ضعف ساق پا برای بیش از ۶ تا ۸ هفته با وجود درمان‌های غیرجراحی و/یا زمانی که درد بر فعالیت‌های روزمره تأثیر می‌گذارد، ممکن است عمل جراحی در نظر گرفته شود.

روشهای جراحی

میکرودیسککتومی برای سیاتیک

میکرودیسککتومی یک روش جراحی رایج است که برای درمان سیاتیک ناشی از فتق دیسک کمر استفاده می شود. در این جراحی قسمت کوچکی از مواد دیسک زیر ریشه عصبی و یا استخوان روی ریشه عصبی خارج می شود. در حالی که از نظر فنی یک جراحی باز است، میکرودیسککتومی از تکنیک های کم تهاجمی استفاده می کند و می تواند با یک برش نسبتا کوچک و حداقل آسیب بافتی انجام شود.

تحقیقات نشان می دهد که تا ۸۶ درصد از بیماران ممکن است پس از جراحی میکرودیسککتومی تسکین درد سیاتیک را تجربه کنند.

تعدادی از روش های جراحی برای تسکین منابع مختلف فشار یا تحریک ریشه عصبی موجود است، مانند:

جراحی لامینکتومی

لامینکتومی در این روش قسمتی یا تمام لامینا برداشته می شود تا فضای بیشتری برای اعصاب نخاعی فراهم شود. معمولاً برای درد سیاتیک ناشی از تنگی ستون فقرات کمری انجام می شود. تخمین زده می شود که ۷۵ تا ۹۰ درصد بیماران ممکن است پس از جراحی لامینکتومی کمری تسکین درد را تجربه کنند.

فورامینوتومی

در این روش، نوروفورامن با از بین بردن رشد بیش از حد استخوانی بزرگ می شود و فضای بیشتری برای ریشه عصب فراهم می کند که از طریق این دهانه از ستون فقرات خارج می شود.

فاستکتومی

این روش جراحی برای از بین بردن فشردگی روی اعصاب تحت فشار ناشی از تحلیل رفتن مفاصل فاست استفاده می شود. مفاصل فاست معمولاً برای از بین بردن فشار عصبی کوتاه شده، بریده می شوند یا برداشته می شوند. تخمین زده می شود که ۸۵ درصد از بیماران ممکن است پس از عمل جراحی فیسکتومی تسکین درد را تجربه کنند

در صورت لزوم، این روش ها ممکن است ترکیب شده و همزمان انجام شوند. به عنوان مثال، عمل لامینکتومی ممکن است همراه با فورامینوتومی انجام شود و جراحی لامینوفورامینوتومی نامیده می شود. روش‌های اضافی ممکن است در ترکیب با موارد فوق انجام شود، شامل برداشتن رباط استئوفیت (رشد غیرطبیعی استخوان) و یا هیپرتروفیک (رشد بیش از حد) رباط.

مانند هر جراحی، تعدادی از خطرات برای جراحی سیاتیک ممکن است، از جمله خطر آسیب عصبی یا نخاع، خونریزی، عفونت، تشکیل لخته و ادامه علائم پس از جراحی، اما نه محدود به آن.

 

 

کلمات مرتبط :

بهترین جراح سیاتیک – درمان درد سیاتیک با جراحی – بهترین درمان سیاتیک – بهترین جراح ستون فقرات در تهران