تنگی کانال نخاع زمانی اتفاق می‌افتد که یک یا چند روزنه استخوانی (فورامینا) در ستون فقرات شروع به باریک شدن کرده و فضا را برای اعصاب کاهش می‌دهد. این فرآیند می‌تواند در کانال نخاعی (جایی که نخاع به سمت پایین می‌رود) و یا در سوراخ‌های بین مهره‌ای که اعصاب نخاعی از کانال نخاعی خارج می‌شوند، رخ دهد. بسته به محل و میزان باریک شدن در طول زمان، یک عصب نخاعی یا طناب نخاعی می تواند فشرده شود و باعث درد، سوزن سوزن شدن، بی حسی و یا ضعف شود.

علائم تنگی کانال نخاع

تنگی کانال نخاعی می تواند از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد. علائم و نشانه ها ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

 • درد که ممکن است کسل کننده و محدود به گردن یا کمر باشد، یا می تواند یک درد الکتریکی مانند باشد که به بازو یا پاها منتشر می شود. درد می‌تواند در طول زمان متفاوت باشد و احتمالاً در طول فعالیت‌های خاص تشدید می‌شود. گاهی اوقات درد بیشتر به صورت احساس سوزن سوزن شدن است.
 • بی حسی. کاهش حس یا بی حسی کامل ممکن است در بازو، پا و یا سایر نواحی بدن رخ دهد.
 • ضعف. کاهش قدرت یا مشکلات هماهنگی ممکن است در بازو، پا و یا سایر قسمت‌های بدن تجربه شود. فشردگی شدید طناب نخاعی یا دم اسبی (ریشه های عصبی که زیر نخاع قرار دارند) می تواند منجر به اختلال عملکرد روده و/یا مثانه شود.
 • تنگی ستون فقرات همیشه باعث درد نمی شود. در حالی که نادر است، بی حسی یا ضعف ممکن است با درد کم یا بدون درد وجود داشته باشد.

علل شایع

تنگی کانال نخاع معمولاً توسط یک یا چند عامل زیر ایجاد می شود:

 • آرتروز ستون فقرات. هنگامی که غضروف صاف پوشاننده مفاصل فاست (که پشت مهره های مجاور را به هم متصل می کند) شروع به شکستن می کند، استخوان ها شروع به ساییدگی روی یکدیگر می کنند و ممکن است منجر به تشکیل رشد غیرطبیعی استخوان شود که استئوفیت یا خار استخوانی نامیده می شود. التهاب حاصله و تشکیل استئوفیت می تواند به باریک شدن سوراخ ها کمک کند. (فرآیند مشابهی مسئول آرتروز است که منجر به بزرگ شدن بند انگشتان دست می شود.)
  استئوآرتریت ستون فقرات را ببینید
 • بیماری دژنراتیو دیسک. هنگامی که دیسک ها آب خود را از دست می دهند و شروع به صاف شدن می کنند، سوراخ های بین مهره ای نیز شروع به باریک شدن می کنند.
 • برآمدگی دیسک نیز می تواند شروع به فشار به داخل کانال نخاعی کند. انحطاط دیسک همچنین می تواند فشار بیشتری بر مفاصل فاست وارد کند و همچنین انحطاط آنها را تسریع کند.
 • ضخیم شدن یا کمانش رباط. رباط های کانال نخاعی می توانند استخوانی شوند (ضخیم شوند و به بافت استخوانی تبدیل شوند) و به نخاع یا اعصاب نخاعی مجاور حمله کنند.
 • برخی از رباط ها نیز ممکن است با پیشرفت انحطاط ستون فقرات، مستعد کمانش به داخل کانال نخاعی شوند.
 • عوامل دیگری نیز ممکن است در ایجاد تنگی ستون فقرات نقش داشته باشند، مانند تغییر شکل ستون فقرات یا رشد کیست.

باریک شدن روزنه ها در ستون فقرات معمولاً در طول زمان به عنوان بخشی از روند پیری ایجاد می شود. در حالی که تنگی نخاعی معمولاً در افراد ۵۰ ساله یا بالاتر رخ می دهد، همچنین می تواند زودتر به دلیل آسیب یا از بدو تولد (عوامل مادرزادی) ایجاد شود.

تنگی کانال نخاع ممکن است در طول زمان بدتر شود، اما سرعت پیشرفت متغیر است و ممکن است همیشه علائم یا علائمی ایجاد نکند. در حالی که برخی از افراد ممکن است بدتر شدن تدریجی علائم را تجربه کنند، برخی دیگر ممکن است متوجه شوند که علائم آنها با فیزیوتراپی، دارو، دوره کوتاه مدت کاهش می یابد. استراحت یا سایر درمان های غیر جراحی

هنگامی که نقص‌های عصبی، مانند بی‌حسی یا ضعف، با وجود استراحت و درمان‌های غیرجراحی بدتر می‌شوند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. زمانی که تصویربرداری و سایر اقدامات تشخیصی نشان می‌دهد که علائم و نشانه‌ها احتمالاً با برداشتن فشار عصب نخاعی و/یا طناب نخاعی برطرف می‌شوند، معمولاً برای تنگی نخاع توصیه می‌شود. قبل از انتخاب جراحی تنگی نخاعی، مهم است که در مورد خطرات احتمالی و سایر گزینه های درمانی با جراح صحبت کنید.

وقتی تنگی نخاع جدی است

نقایص عصبی – مانند رادیکولوپاتی، میلوپاتی، و یا سندرم دم اسبی – ممکن است زمانی ایجاد شود که تنگی نخاعی شدید شود. اگر عصب نخاعی یا طناب نخاعی به مدت کافی فشرده شود، بی حسی و یا فلج دائمی ممکن است رخ دهد. برای هر گونه بی حسی یا ضعفی که به بازو یا پاها منتشر می شود، یا برای هر گونه مشکل در هماهنگی یا کنترل روده/مثانه، فوراً با جراح تنگی کانال نخاع و ستون فقرات مشورت کنید.

 

کلمات مرتبط :

درمان تنگی کانال نخاع – بهترین جراح ستون فقرات – بهترین جراح اسکولیوز