همجوشی ستون فقرات یا فیوژن نوعی روش جراحی برای اتصال دائمی دو یا چند مهره در ستون فقرات شما، حذف حرکت بین آنهاست که توسط جراح ارتوپد ستون فقرات انجام می گیرد.

همجوشی ستون فقرات شامل تکنیک هایی است که برای تقلید از روند طبیعی بهبودی استخوان های شکسته طراحی شده اند. در طول همجوشی ستون مهره ها، جراح شما استخوان یا یک ماده استخوان مانند را در فضای بین دو مهره ستون فقرات قرار می دهد. صفحات فلزی، پیچ‌ها و میله‌ها ممکن است برای نگه‌داشتن مهره‌ها در کنار هم استفاده شوند تا بتوانند در یک واحد جامد ترمیم شوند.

فیوژن ستون فقرات به طور دائم دو یا چند مهره را در ستون فقرات شما به هم متصل می کند تا ثبات را بهبود بخشد، تغییر شکل را اصلاح کند یا درد را کاهش دهد.

فیوژن ستون فقرات به طور معمول یک درمان موثر برای شکستگی، بدشکلی یا بی ثباتی در ستون فقرات است. 

حتی زمانی که فیوژن ستون فقرات باعث تسکین علائم می شود، مانع از ایجاد کمردرد بیشتر در آینده نمی شود. بیشتر شرایط تخریبی در ستون فقرات ناشی از آرتریت است و جراحی بدن شما را از آن بیماری درمان نمی کند.

بی حرکت کردن بخشی از ستون فقرات، فشار و فشار بیشتری را در نواحی اطراف قسمت ذوب شده ایجاد می کند. این ممکن است سرعت انحطاط آن نواحی ستون فقرات شما را افزایش دهد – بنابراین ممکن است در آینده به جراحی اضافی ستون فقرات نیاز داشته باشید.

همجوشی ستون فقرات در چه مواردی انجام می گیرد؟

  • بدشکلی های ستون فقرات. فیوژن ستون فقرات می تواند به اصلاح ناهنجاری های ستون فقرات، مانند انحنای جانبی ستون فقرات (اسکولیوز) کمک کند.
  • ضعف یا بی ثباتی ستون فقرات. اگر حرکت غیرطبیعی یا بیش از حد بین دو مهره وجود داشته باشد ستون فقرات شما ممکن است ناپایدار شود. این یک عارضه جانبی رایج آرتریت شدید در ستون فقرات است. در چنین مواردی می توان از فیوژن ستون فقرات برای بازگرداندن ثبات ستون فقرات استفاده کرد.
  • فتق دیسک. فیوژن ستون فقرات ممکن است برای تثبیت ستون فقرات پس از برداشتن دیسک آسیب دیده (فتق) استفاده شود.

خطرات

فیوژن ستون فقرات به طور کلی یک روش بی خطر است. اما مانند هر جراحی دیگری، همجوشی ستون فقرات خطر بالقوه عوارض را به همراه دارد.

عوارض بالقوه عبارتند از:

  • عفونت
  • بهبود ضعیف زخم
  • خون ریزی
  • لخته شدن خون
  • آسیب به عروق خونی یا اعصاب داخل و اطراف ستون فقرات
  • درد در محلی که پیوند استخوان از آن گرفته شده است

فیوژن ستون فقرات چگونه انجام می گیرد؟

آماده سازی قبل از جراحی ممکن است شامل کوتاه کردن موهای ناحیه جراحی و تمیز کردن ناحیه با صابون مخصوص یا ضد عفونی کننده باشد. علاوه بر این، تیم جراحی ممکن است با گرفتن نمونه سواب، نظارت بر هر گونه باکتری ناسالم در بینی شما را تجویز کند. در مورد داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. ممکن است از شما خواسته شود که مصرف برخی از داروها را قبل از جراحی متوقف کنید.

جراحان فیوژن ستون فقرات را در حالی که شما تحت بیهوشی عمومی هستید انجام می دهند، بنابراین در طول عمل بیهوش هستید. جراحان تکنیک های مختلفی را برای انجام جراحی فیوژن ستون فقرات توسعه داده اند. تکنیکی که جراح شما استفاده می‌کند به محل قرارگیری مهره‌هایی که قرار است جوش داده شوند، دلیل همجوشی ستون فقرات و در برخی موارد به سلامت عمومی و شکل بدن شما بستگی دارد.

به طور کلی، این روش شامل موارد زیر است:

برش. برای دستیابی به مهره های در حال جوش خوردن، جراح برشی را در یکی از سه مکان ایجاد می کند: در گردن یا پشت شما مستقیماً روی ستون فقرات، در هر دو طرف ستون فقرات، یا در شکم یا گلو شما به طوری که جراح شما بتواند به مهره ها دسترسی پیدا کند.

آماده سازی پیوند استخوان پیوندهای استخوانی که در واقع دو مهره را با هم ترکیب می‌کنند، ممکن است از بانک استخوان یا از بدن شما، معمولاً از لگن شما، به دست آیند. اگر از استخوان خود استفاده می شود، جراح برشی را بالای استخوان لگن شما ایجاد می کند، قسمت کوچکی از آن را برمی دارد و سپس برش را می بندد.

ذوب. برای ادغام دائمی مهره‌ها، جراح مواد پیوند استخوان را بین مهره‌ها قرار می‌دهد. صفحات فلزی، پیچ ها یا میله ها ممکن است برای کمک به نگه داشتن مهره ها در کنار هم در حین بهبود پیوند استخوان استفاده شوند.

در موارد منتخب، برخی از جراحان به جای پیوند استخوان از یک ماده مصنوعی استفاده می کنند. این مواد مصنوعی به تقویت رشد استخوان و تسریع همجوشی مهره ها کمک می کند.

بعد از همجوشی ستون فقرات

به دنبال فیوژن ستون فقرات معمولاً دو تا سه روز بستری در بیمارستان لازم است. بسته به محل و وسعت جراحی، ممکن است کمی درد و ناراحتی را تجربه کنید، اما معمولاً می‌توان درد را با داروها به خوبی کنترل کرد.

فیزیوتراپی پس از این جراحی نیز به مدت چند هفته توصیه می شود تا بیمار هرچه سریع تر به شرایط مطلوب برسد.

 

کلمات مرتبط :

همجوشی ستون فقرات – بهترین جراحی ستون فقرات کودکان – بهترین جراح اسکولیوز کودکان – بهترین جراح اسکولیوز در تهران