روشهای درمان دیسک کمر با توجه به شدت بیرون زدگی دیسک و شرایط بیمار همچون سن و میزان فعالیت تعیین می شود.

فتق دیسک زمانی اتفاق می افتد که لایه داخلی نرم دیسک از لایه بیرونی سخت بیرون بزند. در این شرایط فشار بر روی ریشه های عصبی که از طناب نخاعی شما ساطع می شود.

علل و علائم فتق دیسک

همیشه این امکان وجود دارد که افراد دچار فتق دیسک شوند و کمترین درد یا بدون درد را تجربه کنند، به طوری که هرگز متوجه نشوند که این اتفاق افتاده است. اما موارد دیگر شدت بیشتری دارند و باعث درد شدید می‌شوند، اغلب در قسمت بالایی پشت نزدیک گردن یا در پایین‌ترین قسمت پشت. علائم دیگر می تواند شامل بی حسی یا ضعف در اندام ها باشد.

شایع ترین علل فتق دیسک نسبتاً ساده است: سن و تروما. دیسک‌ها به تدریج در طول زمان تحلیل می‌روند، بنابراین احتمال ایجاد ترک‌ها و شکاف‌ها در لایه‌های بیرونی دیسک‌ها به دلیل افزایش سن و سایش روی ستون فقرات زیاد است.

دومین اتفاق رایج، حوادث تروماتیک، مانند تصادفات رانندگی یا سقوط، و همچنین فشار دادن دیسک در حین یک حرکت فیزیکی مانند بلند کردن نادرست چیزی بسیار سنگین است. سن همچنین می تواند فتق دیسک را در صورت تروما بیشتر کند. اگر افرادی که قبلاً دچار انحطاط طبیعی دیسک‌های خود شده‌اند، حرکات فیزیکی مخرب انجام می‌دهند، فتق دیسک اغلب می‌تواند نتیجه آن باشد.

روشهای درمان فتق دیسک کمر توسط بهترین جراح ستون فقرات با توجه به شرایط هر بیمار در نظر گرفته می شوند.

رادیکولوپاتی و فتق دیسک

رادیکولوپاتی علائم و شرایط مختلفی را توصیف می‌کند که همگی از «نیشگون گرفتن یک ریشه عصبی در ستون فقرات» ناشی می‌شوند. این می تواند در نقاط مختلف ستون فقرات رخ دهد و افراد ممکن است علائمی مانند تشعشع درد، بی حسی و ضعف را تجربه کنند. کمی شبیه علائم فتق دیسک است؟

فتق دیسک زمانی که ریشه های عصبی را تحت فشار قرار می دهد نیاز به درمان دارد.

این خیلی تعجب آور یا اتفاقی نیست. فتق دیسک یکی از علل شایع رادیکولوپاتی، در میان سایر شرایط مانند خار استخوان یا تنگی است.

روشهای درمان فتق دیسک کمر

استفاده از داروهای ضددرد و ضدالتهاب برای کمک به فروکش کردن علائم توصیه می شوند. در صورت درد شدید نیز تزریق کورتیکو استروئیدها توصیه می شود.

کاهش وزن نیز در آن دسته از بیمارانی که دچار اضافه وزن هستند کمک موثری خواهد کرد.

ورزش و فیزیوتراپی
هم ورزش و هم فیزیوتراپی می‌توانند نقش مهمی در بهبود فتق دیسک و درد مرتبط با آن داشته باشند، اما دکتر آن هشدار می‌دهد که این هر دو باید با دقت و در زمان مناسب انجام شوند. توصیه او این است که “معمولاً بیمار را خیلی زود برای فیزیوتراپی تحت فشار قرار ندهید و از بیمار بخواهید تمرینات خود را انجام دهد.” با این حال، او می گوید که فیزیوتراپیست های خوب می دانند که آیا برای فیزیوتراپی فشرده خیلی زود است. روش‌های دیگر مانند گرما، ماساژ و کشش می‌توانند در مراحل اولیه موثر باشند و به کاهش درد کمک کنند.

عمل جراحی
به طور کلی، اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به فتق دیسک هرگز نیازی به جراحی نخواهند داشت و از طریق داروها، تزریق‌ها و شاید برخی فیزیوتراپی یا درمان‌های جایگزین بهبود می‌یابند. دکتر آن می‌گوید به ندرت پیش می‌آید که هر جراحی قبل از حدود دو ماه درمان جراحی را در نظر بگیرد تا ببیند آیا راه‌حل‌های دیگر مؤثر بوده است یا خیر.

 

 

کلمات مرتبط :

روشهای درمان فتق دیسک کمر – بهترین درمان دیسک کمر – دلایل بیرون زدگی دیسک کمر – بهترین جراح دیسک کمر – بهترین جراح ستون فقرات