روشهای جراحی اسکولیوز

فواید جراحی همیشه باید به دقت در برابر خطرات آن سنجیده شود. اگرچه درصد زیادی از بیماران اسکولیوز از جراحی سود می برند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که جراحی پیشرفت انحنا و علائم را در هر فردی متوقف کند.

روشهای جراحی اسکولیوز

رویکرد خلفی

شایع ترین جراحی برای اسکولیوز ایدیوپاتیک نوجوانان شامل فیوژن خلفی ستون فقرات با ابزار دقیق و پیوند استخوان است. در حالی که بیمار روی شکم خود دراز می کشد این کار از طریق پشت انجام می شود. در طی این جراحی، ستون فقرات با میله های سفت و به دنبال آن فیوژن ستون فقرات صاف می شود. همجوشی ستون فقرات شامل افزودن یک پیوند استخوان به ناحیه منحنی ستون فقرات است که یک پیوند محکم بین دو یا چند مهره ایجاد می کند. میله های فلزی متصل به ستون فقرات تضمین می کنند که ستون فقرات صاف باقی می ماند در حالی که همجوشی ستون فقرات تأثیر می گذارد.

این روش معمولاً در کودکان چندین ساعت طول می کشد، اما معمولاً در بزرگسالان بیشتر طول می کشد. با پیشرفت های اخیر در تکنولوژی، اکثر افراد مبتلا به اسکولیوز ایدیوپاتیک در عرض یک هفته پس از عمل جراحی مرخص می شوند و نیازی به بریس بعد از جراحی ندارند. اکثر بیماران دو تا چهار هفته پس از جراحی می‌توانند به مدرسه یا کار برگردند و می‌توانند تمام فعالیت‌های قبل از جراحی را در عرض چهار تا شش ماه از سر بگیرند.

رویکرد قدامی

بیمار در حین جراحی به پهلو دراز می کشد. جراح برش هایی در پهلوی بیمار ایجاد می کند، ریه را تخلیه می کند و یک دنده را برای رسیدن به ستون فقرات برمی دارد. جراحی توراکوسکوپی با کمک ویدئو (VAT) تجسم بهتری از ستون فقرات را ارائه می دهد و نسبت به روش باز جراحی کمتر تهاجمی است. روش قدامی ستون فقرات چندین مزیت بالقوه دارد: اصلاح ناهنجاری بهتر، توانبخشی سریع‌تر بیمار، بهبود حرکت ستون فقرات و ادغام بخش‌های کمتر. معایب بالقوه این است که بسیاری از بیماران برای چندین ماه پس از جراحی به بریس نیاز دارند و این رویکرد خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهد – اگرچه مالیات بر ارزش افزوده به کاهش دومی کمک کرده است.

لامینکتومی کاهش فشار

یکی از روشهای جراحی اسکولیوز است که در طی آن لامینه (سقف) مهره ها برداشته می شود تا فضای بیشتری برای اعصاب ایجاد شود. در صورت وجود اسکولیوز و تنگی ستون فقرات، فیوژن ستون فقرات با یا بدون ابزار ابزار نخاعی اغلب توصیه می شود. ابزارهای مختلفی (مانند پیچ ​​یا میله) ممکن است برای تقویت همجوشی و حمایت از نواحی ناپایدار ستون فقرات استفاده شود.

جراحی کم تهاجمی (MIS)

فیوژن گاهی اوقات می تواند از طریق برش های کوچکتر از طریق MIS انجام شود. استفاده از فلوروسکوپی پیشرفته (تصویربرداری با اشعه ایکس در حین جراحی) و آندوسکوپی (فناوری دوربین) دقت برش ها و قرار دادن سخت افزار را بهبود بخشیده است و ترومای بافت را به حداقل می رساند و در عین حال رویکرد MIS را امکان پذیر می کند. مهم است که در نظر داشته باشید که همه موارد را نمی توان به این روش درمان کرد و تعدادی از عوامل در روش جراحی مورد استفاده نقش دارند.

 

کلمات مرتبط :

روشهای جراحی اسکولیوز – بهترین جراح اسکولیوز – درمان اسکولیوز – انواع اسکولیوز