جراحی تنگی کانال نخاعی معمولا زمانی در نظر گرفته می شود که همه گزینه های درمانی دیگر شکست خورده باشند. خوشبختانه اکثر افرادی که تنگی کانال نخاعی دارند نیازی به جراحی ندارند.

با این حال، زمانی که:

  • علائم شما غیرقابل تحمل است، دیگر کیفیت زندگی مورد نظرتان را ندارید و نمی توانید فعالیت های روزمره زندگی را انجام دهید یا از آن لذت ببرید.
  • درد شما ناشی از فشار بر نخاع است.
  • راه رفتن و حفظ تعادل دشوار شده است.
  • شما کنترل روده یا مثانه را از دست داده اید یا مشکلات عملکرد جنسی دارید، باید تحت جراحی تنگی کانال نخاعی قرار بگیرید.

درمان های جراحی تنگی کانال نخاعی چیست؟

گزینه‌های جراحی شامل برداشتن بخش‌هایی از استخوان، توده‌های استخوانی روی مفاصل فاست یا دیسک‌هایی است که کانال نخاعی را شلوغ می‌کنند و اعصاب نخاعی را فشار می‌دهند.

انواع جراحی ستون فقرات عبارتند از:

لامینکتومی (جراحی رفع فشار): شایع ترین نوع جراحی برای این بیماری، لامینکتومی شامل برداشتن لامینا، که بخشی از مهره است، می باشد. برخی از رباط ها و خارهای استخوانی نیز ممکن است برداشته شوند. این روش فضا را برای نخاع و اعصاب باز می کند و علائم شما را تسکین می دهد.در لامینکتومی، قسمت لامینای استخوان مهره برداشته می شود.

لامینوتومی: این یک لامینکتومی جزئی است. در این روش، تنها قسمت کوچکی از لامینا برداشته می‌شود – ناحیه‌ای که بیشترین فشار را بر عصب وارد می‌کند.

لامینوپلاستی: در این روش که فقط در ناحیه گردن (سرویکس) انجام می‌شود، بخشی از لامینا برداشته می‌شود تا فضای کانال بیشتری فراهم شود و صفحات و پیچ‌های فلزی یک پل لولایی در سراسر ناحیه‌ای که استخوان برداشته شده است ایجاد می‌کند.

فورامینوتومی: فورامن ناحیه ای در مهره ها است که ریشه های عصبی از آنجا خارج می شوند. این روش شامل برداشتن استخوان یا بافت این ناحیه است تا فضای بیشتری برای ریشه های عصبی فراهم شود.

فضاهای فرآیند بین خاری: این یک جراحی کم تهاجمی برای برخی از افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی کمری است. بین استخوان‌هایی که از پشت هر مهره امتداد می‌یابند، فاصله‌ها به نام فرآیندهای خاردار قرار می‌گیرند. فاصله‌دهنده‌ها به دور نگه داشتن مهره‌ها کمک می‌کنند و فضای بیشتری برای اعصاب ایجاد می‌کنند. این روش تحت بی حسی موضعی انجام می شود و شامل برداشتن بخشی از لامینا است.

فیوژن ستون فقرات: در صورتی که دچار درد تابشی عصبی ناشی از تنگی نخاع هستید، ستون فقرات شما پایدار نیست و با روش های دیگر به شما کمک نشده است، این روش در نظر گرفته می شود. جراحی فیوژن ستون فقرات به طور دائم دو مهره را به هم متصل می کند. معمولا ابتدا لامینکتومی انجام می شود و در طی این روش از استخوان برداشته می شود تا پلی بین دو مهره ایجاد شود که رشد استخوان جدید را تحریک می کند. مهره ها با پیچ، میله، قلاب یا سیم در کنار هم نگه داشته می شوند تا زمانی که مهره ها خوب شوند و با هم رشد کنند. روند بهبودی شش ماه تا یک سال طول می کشد.

آیا جراحی ستون فقرات بی خطر است؟ خطرات جراحی برای تنگی نخاع چیست؟

همه جراحی ها خطر عفونت، خونریزی، لخته شدن خون و واکنش به بیهوشی را دارند. خطرات اضافی ناشی از جراحی برای تنگی نخاع عبارتند از:

  • آسیب عصبی.
  • پارگی در غشایی که عصب یا نخاع را می پوشاند.
  • عدم بهبود استخوان پس از جراحی.
  • خرابی صفحات فلزی، پیچ ها و سایر بست ها.
  • نیاز به جراحی اضافی
  • عدم تسکین علائم / بازگشت علائم.

چگونه برای جراحی تنگی نخاع آماده شوم؟

برای آماده شدن برای جراحی ستون فقرات، اگر سیگار می کشید و به طور منظم ورزش می کنید (بعد از اینکه ابتدا با پزشک خود مشورت کنید) سیگار را ترک کنید تا زمان بهبودی خود را تسریع کنید. از پزشک خود بپرسید که آیا لازم است مصرف داروها، مکمل ها یا داروهای گیاهی غیر ضروری را که ممکن است مصرف می کنید و ممکن است با بیهوشی واکنش نشان دهند، متوقف کنید. همچنین، هرگز از پرسیدن هر گونه سؤالی از تیم مراقبت های بهداشتی خود یا بحث در مورد نگرانی خود دریغ نکنید.

بعد از جراحی ستون فقرات چه اتفاقی می افتد؟

اگر لامینکتومی کرده اید، ممکن است یک یا دو روز در بیمارستان باشید. اگر فیوژن ستون فقرات داشته اید، ممکن است سه تا پنج روز در بیمارستان بستری شوید. اگر مسن تر هستید، ممکن است قبل از رفتن به خانه به یک مرکز توانبخشی منتقل شوید تا مراقبت های بیشتری دریافت کنید.

برای کاهش درد و تورم به شما داروهای ضد درد و/یا NSAID داده می شود. ممکن است برای راحتی به شما یک بریس یا کرست داده شود تا بپوشید. احتمالاً تشویق خواهید شد که هر چه زودتر بلند شوید و راه بروید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا فیزیوتراپیست شما یک نوع ورزش سبک را درست بعد از جراحی ستون فقرات توصیه می کند تا مطمئن شود که کمر شما سفت نمی شود و تورم را کاهش می دهد. فیزیوتراپیست شما یک برنامه تمرینی اختصاصی برای کشش و تقویت عضلات برای حمایت از کمر و تثبیت ستون فقرات شما ایجاد می کند.

گرفتن دوش آب گرم و استفاده از کمپرس گرم ممکن است به کاهش درد کمک کند. علاوه بر این، استفاده از کیسه یخ ممکن است درد را قبل و بعد از ورزش کاهش دهد.

 

کلمات مرتبط :

جراحی تنگی کانال نخاعی – درمان تنگی کانال نخاعی – بهترین جراح ستون فقرات در تهران – بهترین جراح اسکولیوز کودکان