جراحی تعویض مفصل زانو یکی از جراحی های رایج ارتوپدی در سالیان اخیر است که در طی آن پروتز مصنوعی جایگزین مفصل تخریب شده لگن می شود.

این جراحی در مواردی که مفصل زانو بحدی تخریب شده باشد که با روش های غیرجراحی قابل درمان نباشد و درد و عوارض بیمار نیز با سایر روش ها تسکین پیدا نکند انجام می گیرد.

در طی این جراحی سطوح آسیب دیده استخوان و مفصل با پروتز مصنوعی جایگزین می شود، در طی این جراحی ممکن است تمان یا بخشی از مفصل زانوی آسیب دیده خارج و مفصل مصنوعی جایگزین شود.

اغلب بیمارانی که تحت این جراحی قرار می گیرند پس از طی چند هفته تا چند ماه دوران نقاهت می توانند بدون درد و مشکل راه بروند و به انجام فعالیت هایشان بپردازند.

آسیب های مفصل لگن علاوه بر بروز درد و دیگر علائم سبب ایجاد اختلال در انجام فعالیت های فرد می شوند بطوری که پس از مدتی فرد نمی تواند به طور عادی زندگی کند ، به همین جهت این جراحی در مواردی به عنوان آخرین راه حل درمانی شناخته می شود.

درد بیمار در برخی شرایط به حدی زیادی است که وی را مجبور به مصرف مداوم مسکن ها می کند و از آن جا که مصرف هرگونه دارویی علاوه بر مزایایی که دارد می تواند عوارضی را نیز در پی داشته باشد ، به همین جهت مصرف طولانی مدت دارو می تواند سلامتی بیمار را دچار مخاطره کند ، از این رو جراحی تعویض مفصل زانو در شرایطی که امید بهبودی با روش های غیرجراحی وجود ندارد ضروری است.

مراحل تخریب مفصل زانو اغلب تدریجی است اما ممکن است شرایط مانند وارد شدن ضربه شدید و ناگهانی به مفصل زانو منجر به تخریب شدید و ناگهانی مفصل زانو نیز شود

دلایل جراحی تعویض مفصل زانو

  • درد مزمن و شددی مفصل زانو که با روش های غیرجراحی قابل کنترل نیست.
  • آرتروز پیشرفته مفصل زانو
  • شکستگی و خرد شدگی مفصل زانو به دلایلی همچون تصادفات رانندگی

پس از جراحی

در طی دروان نقاهت پس از جراحی انجام فیزیوتراپی امری ضروری است ، فیزیوتراپی باید بلافاصله و در روزهای ابتدایی پس از جراحی آغاز شود تا بیمار هرچه سریع تر به شرایط طبیعی بازگردد.

فیزیوتراپی به بیمار کمک می کند درد و عوارض کمتری را پس از جراحی تجربه کند ، فیزیوتراپی همچنین به تطابق هرچه سریع تر بیمار با مفصل مصنوعی کمک زیادی می کند.

فیزیوتراپیست همچنین با ارائه توصیه هایی در ارتباط با نحوه صحیح انجام فعالیت در طی دوران نقاهت و استفاده صحیح از وسایل کمکی مانند عصا و واکر کمک زیادی به تسریع روند بهبودی می کند.

 

کلمات مرتبط :

بهترین جراح ارتوپد – بهترین جراح ستون فقرات – جراحی ستون فقرات – جراحی تعویض مفصل زانو