جراحی اسکولیوزیس موثرترین روش درمانی در زمانی است که اسکولیوز با روش های غیرجراحی همچون استفاده از بریس ، فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی قابل درمان نباشد.

اغلب جراحان اسکولیوز معتقدند که کودکانی که دارای انحنای بسیار شدید (۴۵-۵۰ درجه و بالاتر) هستند ، برای کاهش منحنی و جلوگیری از بدتر شدن آن به جراحی نیاز خواهند داشت.

جراحان ستون فقرات در درمان کودکان و نوجوانان مبتلا به اسکولیوز که دارای انحنای بزرگ ستون فقرات بیش از ۵۰ درجه هستند ، تخصص دارند.

چندین گزینه جراحی برای اصلاح انحناهای ستون فقرات و سایر ناهنجاری های ستون فقرات وجود دارد که بسته به شرایط بیمار توسط جراح ارتوپد و ستون فقرات انجام می گیرد.

جراحی اسکولیوزیس

فیوژن ستون فقرات یک روش جراحی نسبتا قدیمی است که انحنای ستون فقرات را در کودکان مبتلا به اسکولیوز تصحیح می کند. جراحان از میله ها ، پیچ ها و قطعات کوچک استخوان – به نام پیوند استخوان – برای اصلاح اسکولیوز با ادغام مهره هایی که باعث خمیدگی می شوند ، استفاده می کنند. میله های جراحی را می توان به طور دائمی در محل خود رها کرد و کودکان پس از جراحی نیازی به بریس ندارند. بهبود همجوشی تقریباً سه ماه طول می کشد.

پس از عمل جراحی همجوشی ستون فقرات ، کودکان سه تا پنج روز در بیمارستان می مانند و تا زمانی که نتوانند از پله ها بالا و پایین بروند و بتوانند لباس خود را بپوشند و سایر کارهای خود را بدون از دست دادن تعادل انجام دهند ، نیازمند خدمات توانبخشی و فیزیوتراپی هستند. این کودکان در دوران نقاهت باید از خم شدن شدید ، پیچ خوردن ، خم شدن یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنند. کودکان معمولاً طی سه ماه پس از جراحی اسکولیوز می توانند به فعالیتهای عادی خود بازگردند.

فیوژن ستون فقرات در جلوگیری از رشد انحنا بسیار موثر است. امروزه پزشکان همچنین می توانند منحنی را به طور قابل توجهی صاف کنند ، که ظاهر بیمار را بهبود می بخشد.

میزان اصلاح جراحی بستگی به میزان انعطاف پذیری اسکولیوز قبل از عمل دارد. به طور کلی ، هرچه  انعطاف پذیرتر باشد ، نتایج جراحی بهتر است.

بلافاصله پس از جراحی ، درد بیشتری نسبت به قبل احساس می شود ، اما معمولاً طی چند هفته تا چند ماه برطرف می شود. اکثر بیماران گزارش می دهند که کمردرد آنها در یک سال پس از جراحی بهتر از قبل است.

 

کلمات مرتبط :

جراحی اسکولیوزیس – بهترین جراح اصلاح اسکولیوز در تهران – درمان اسکولیوز – علائم اسکولیوز – بهترین جراح ارتوپد در تهران