بیماری اسکولیوز یکی از شایع ترین ناهنجاری های ستون فقرات است که برای تشخیص و درمان آن باید به فوق تخصص ارتوپدی مراجعه شود.

افراد مبتلا به اسکولیوز دارای یک منحنی در ستون فقرات هستند که می تواند شبیه “S” یا “C” باشد.

ستون فقرات یا همان ستون مهره ها تنها یک استخوان نیست بلکه این استخوان از تعداد زیادی استخوان (به نام مهره ها) تشکیل شده است که توسط نوعی بافت الاستیک به نام غضروف به هم متصل شده اند. این به افراد انعطاف پذیری می دهد تا خم شوند ، کشش پیدا کنند ، تعادل خود را حفظ کنند و حتی راه بروند.

بیماری اسکولیوز زمانی رخ می دهد که مهره ها به جای صاف بودن یک خط منحنی شکل می گیرند. گاهی اوقات آنها نیز مانند پیچ ​​گوشتی می چرخند (می پیچند).

منحنی های کوچک معمولاً مشکلی ایجاد نمی کنند. اما منحنی که زیاد شود می تواند برای سلامتی فرد مضر باشد. انحنای بسیار بزرگ می تواند به مفاصل آسیب برساند و باعث آرتریت ستون فقرات شود. انحنای بزرگ می تواند باعث شود دنده ها به لگن ساییده شده و باعث درد شوند. اگر ستون فقرات زیاد خم شود ، افراد ممکن است دچار مشکلات ریوی شوند.

کودکان در هر سنی، حتی نوزادان ، می توانند دچار اسکولیوز شوند. شایع ترین نوع اسکولیوز ، اسکولیوز ایدیوپاتیک نامیده می شود. معمولاً هنگامی که افراد شروع به بلوغ می کنند ، مشاهده می شود.

هیچ کس به طور دقیق نمی داند چرا افراد به آن مبتلا می شوند ، اما تحقیقات نشان می دهد که ژنتیک در بروز این نوع اسکولیوز نقش دارد.

علائم بیماری اسکولیوز

گاهی اوقات اسکولیوز به راحتی قابل مشاهده است. انحنای ستون فقرات می تواند بدن را به سمت چپ یا راست متمایل کند. اگر مبتلا به اسکولیوز هستید ، به نظر می رسد که به یک طرف متمایل شده اید. برخی افراد یک شانه خود را از دیگری بالاتر دارند یا یک تیغه شانه ای که بیشتر از دیگری بیرون آمده است. اگر ستون فقرات شما پیچ خورده باشد ، ممکن است هنگام خم شدن یک طرف قفسه سینه شما بیشتر بیرون بیاید.

اغلب ، اسکولیوز مشخص نیست. به همین دلیل است که پزشکان به عنوان بخشی از معاینه منظم شما ، یک معاینه اسکولیوز را انجام می دهند. 

تشخیص

اگر فکر می کنید مبتلا به اسکولیوز هستید ، با جراح ارتوپدی خود تماس بگیرید. جراح ستون فقرات شما را معاینه می کند و سابقه پزشکی شما را برای کمک به تشخیص بررسی می کند. بخشی از سابقه پزشکی پرسیدن سوالات در مورد سلامت خانواده شما است زیرا اسکولیوز می تواند در خانواده ها ایجاد شود. پی بردن به اینکه آیا اقوام آن را داشته اند یا خیر ، به جراح کمک می کند تا تصمیم بگیرد که آیا شما نیز باید این کار را انجام دهید.

پزشک ممکن است شما را به متخصص ارتوپدی ارجاع دهد. این متخصصان بیماری های استخوان ها و ماهیچه ها را درمان می کنند. آنها نوجوانان زیادی را مبتلا به اسکولیوز می بینند و می توانند تصمیم بگیرند که آیا شما به درمان نیاز دارید یا خیر.

جراح اسکولیوز و ستون فقرات این بیماری را در سه درجه تقسیم بندی می کند.

  • منحنی ملایم کمتر از ۲۰ درجه است.
  • منحنی متوسط ​​بین ۲۵ تا ۴۰ درجه است.
  • منحنی شدید بیش از ۵۰ درجه است.

انحنای شدید می تواند ریه ها را تحت تأثیر قرار دهد. متخصصان ارتوپدی معمولاً می توانند با بیماران برای جلوگیری از رسیدن منحنی به این نقطه کار کنند.

درمان اسکولیوز

اکثر منحنی های خفیف اسکولیوز نیازی به درمان ندارند. اگر منحنی خفیفی دارید ، باید برای بررسی های منظم مراجعه کنید تا مطمئن شوید بزرگتر نمی شود. اسکولیوز در حالی که استخوان های شما هنوز در حال رشد هستند بدتر می شود. بنابراین جراح ارتوپدی شما می خواهد هنگام رشد شما را تحت نظر داشته باشد.

اگر اجراح اسکولیوز شما فکر می کنند ممکن است منحنی شما بدتر شود یا مشکل ایجاد کند ، احتمالاً از شما می خواهند تا زمانی که رشد خود را تمام نکرده اید از بریس پشتی استفاده کنید. بریس منحنی موجود را از بین نمی برد ، اما می تواند از بدتر شدن آن جلوگیری کند.

افراد مبتلا به اسکولیوز شدید ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

هیچ راه حل سریع برای اسکولیوز وجود ندارد. پوشیدن بریس یا بهبودی بعد از جراحی مدتی طول می کشد. برای برخی افراد ، این می تواند سخت باشد. 

بریس های پشتی

انواع مختلفی از بریس ها وجود دارد. اگر به بریس نیاز دارید ، متخصص ارتوپدی در مورد ساعت هایی که هر روز و شب آن را می پوشید تصمیم می گیرد.

بریس به عنوان یک وسیله نگهدارنده عمل می کند که از بدتر شدن منحنی جلوگیری می کند. بریس ستون فقرات شما را صاف نمی کند. اما اگر کار خود را به خوبی انجام دهد ، منحنی شما بزرگتر نمی شود.

بریس مناسب آن است که برای نوع منحنی شما بهترین کار را می کند – اما همچنین آن است که به احتمال زیاد از آن استفاده می کنید. استفاده صحیح از بریس می تواند از نیاز به جراحی جلوگیری کند.

جراحی

برخی از نوجوانان مبتلا به اسکولیوز شدید به نوعی جراحی به نام فیوژن ستون فقرات نیاز دارند. در طول عمل ، جراح ارتوپدی ستون فقرات را تا حد امکان صاف کرده و با میله و پیچ در جای خود نگه می دارد. سپس جراح پیوند استخوان را برای اتصال (فیوز) برخی از مهره ها به یکدیگر قرار می دهد. به این ترتیب ، منحنی نمی تواند بدتر شود.

پس از حدود یک سال ، استخوان ها باید کاملاً جوش بخورند. میله های فلزی دیگر مورد نیاز نیستند ، اما در پشت می مانند زیرا هیچ آسیبی نمی رسانند و بیرون آوردن آنها نیاز به عمل دیگری دارد.

 

 

کامات مرتبط :

بیماری اسکولیوز – جراحی اسکولیوز – بهترین جراح اسکولیوز در تهران