اسکولیوزیس یا انحراف جانبی ستون فقرات است یکی از ناهنجاری های شایع ستون فقرات است که معمولا در دوران رشد استخوان ها قبل از بلوغ رخ می دهد.

بیماری هایی مانند فلج مغزی و دیستروفی عضلانی نیز می توانند در بروز اسکولیوز نقش داشته باشند.

در بسیاری از موارد اسکولیوز بقدری خفیف است که مشکل جدی برای فرد ایجاد نمی کند و بطور اتفاق تشخیص داده می شود اگرچه در موارد شدید می تواند ناتوان کننده باشد و سبب بروز مشکلات زیادی برای فرد شده و حتی ریه ها را درگیر و سبب بروز مشکلات تنفسی برای فرد شود.

افرادی که اسکولیوز خفیف دارند ، معمولاً با اشعه ایکس تحت نظارت قرار می گیرند تا ببینند که آیا انحنا پیشرفت می کند یا خیر و به درمان خاصی تا زمانی که بیماری پیشرفت نکرده نیاز نخواهند داشت.

برخی از کودکان برای جلوگیری از پیشرفت اسکولیوزیس نیاز به استفاده از بریس دارند در حالی که در موارد انحنای شدید ممکن است برای جلوگیری از بدتر شدن اسکولیوز و اصلاح موارد شدید اسکولیوز به جراحی توسط جراح ارتوپد و ستون فقرات نیاز داشته باشند.

بیشتر بریس ها شب و روز پوشیده می شوند. اثربخشی یک بریس با تعداد ساعاتی که در روز استفاده می شود افزایش می یابد. کودکانی که بریس می بندند معمولاً می توانند در بیشتر فعالیت ها شرکت کنند و محدودیت های کمی دارند. در صورت لزوم ، کودکان می توانند بریس را برای شرکت در ورزش یا سایر فعالیت های بدنی بردارند.

علائم و نشانه ها معمولاً در طی جهش رشد شروع می شود که دقیقاً قبل از بلوغ اتفاق می افتد.

در اسکولیوز شدید ، قفسه دنده ممکن است به ریه ها و قلب فشار وارد کند و تنفس را دشوارتر کرده و قلب را برای پمپاژ سخت تر کند.

مشکلاتی مانند کمردرد در مبتلایان به اسکولیوزیس بیش از سایر افراد شیوع دارد.

علائم اسکولیوزیس

  • ناهموار بودن شانه
  • انحنای غیرطبیعی در ستون فقرات که سبب ایجاد ظاهر غیرطبیعی در ستون فقرات می شود.
  • عدم تراز بودن شانه ها و لگن
  • ایجاد فاصله غیرطبیعی بین دنده ها

دلایل و عوامل خطر

  • سابقه خانوادگی و عوامل ژنتیکی
  • شرایط عصبی عضلانی ، مانند فلج مغزی یا دیستروفی عضلانی
  • ناهنجاری های مادرزادی موثر بر رشد استخوان های ستون فقرات
  • آسیب یا عفونت ستون فقرات

 

کلمات مرتبط :

بهترین جراح اسکولیوز – درمان اسکولیوز – جراحی اسکولیوز – بهترین جراح ستون فقرات – اصلاح اسکولیوز با جراحی